Site news

Daily Schedule - Thursday, December 2, 2021 - D Day

by Shannon Nelson -
Reminders:
Hanukkah
Advent
8:30 am        MS/US Viking Visits
10:25 am      Junior Speeches - Saagar Arya, Mara DeAscentis, Imani Munene, and Nishtha Patel - (Schoedinger Theater)
 
Menu:
General Tso's Chicken, Kung Pao Chicken (GF), General Tso's Tofu with Vegetables, Jasmine Sticky Rice, Steamed Broccoli, Sauteed Szechuan Green Beans, Brown Rice, Stewed Pinto Beans, Seasoned Steamed Cauliflower, French Onion Soup, Lentil Vegetable Soup, Chicken Salad with Pimentos, Build-Your-Own California Cobb Salad, Beet/Feta/Freekeh Salad, Pepperoni Pasta Salad, Italian Deli Roast Beef, Ham, Deli Turkey Breast, Cheddar Cheese, American Cheese, Roasted Red Pepper Hummus, Frozen Mangoes
 
Athletics:
4:45 pm         Boys Freshman Basketball v. Bloom Carroll HS (Home - The Mack)
5:00 pm         Girls 7th Basketball v. Worthington Christian (Away at Grace Brethren Church - Athletic Complex)
5:00 pm         Boys/Girls MS Swimming v. Northridge, Gahanna (Home)
6:00 pm         Boys Junior Varsity Basketball v. Elgin HS (Home - The Mack)
6:30 pm         Girls 8th Basketball v. Worthington Christian (Away at Grace Brethren Church - Athletic Complex)
7:30 pm         Boys Varsity Basketball v. Elgin HS (Home - The Mack)
 


Daily Schedule - Wednesday, December 1, 2021 - C Day

by Shannon Nelson -
Reminders:
Hanukkah
Advent
8:30 am        LS Parent Book Club (Dining Hall)
9:15 am        MS Assembly (Schoedinger Theater)
 
Menu:
Spaghetti and Meatballs, Dubu Buchim Yangnyeomjang (Spicy Pan-Fried Tofu)(GF), Tofu Cacciatore, Garlic Bread, Steamed Green Beans, Sticky Rice, Korean Street Corn, Brown Rice, Island Red Beans, Steamed Squash with Red Peppers, Buffalo Chicken Chowder, Roasted Red Pepper Soup, Chicken Salad with Pimentos, Build-Your-Own Asian Mandarin Orange Spinach Salad, Beet/Feta/Freekeh Salad, Wild Rice Harvest Salad, Salami, Ham, Deli Turkey Breast, Cheddar Cheese, American Cheese, Hummus, Seedless Red Grapes, Oreo Vanilla Pudding Delight
 
Athletics:
4:00 pm         Boys/Girls Varsity Bowling v. South HS (Away at Wayne Webb's Columbus Bowl)
5:00 pm         Boys 7th Basketball v. Bloom Carroll MS (Scrimmage) (Home - Jones Gym)
5:00 pm         Boys MS Wrestling v. Davis MS (Away at Davis MS)
6:30 pm         Boys 8th Basketball v. Bloom Carroll MS (Scrimmage) (Home - Jones Gym)


Older topics...